Cinsiyet

Vücut Bölümü

Belirtiler

0 sonuç

  Seçilen Belirtiler

  0 sonuç

   Hastalıklar

   0 sonuç
    PAYLAŞ :

    Alerjik Rinit

    Alerjik rinit; aynı zamanda polenozis veya saman ateşi olarak da bilinen, burun havayollarının alerjik inflamasyonudur. Hassas bağışıklık sistemi ile birey tarafından polen veya tozun solunması sonucunda olur. Böyle kişilerde alerjik etkili maddeler; mast hücreleri ve histamin içeren bazofilleri bağlayan IgE antikorunun üretilmesini tetikler. Allerjik rinit polenler, çimenler, otlar ve küf mantarları sebebiyle olabilir. Semptomları, bireyler arasında oldukça fazla değişkenlik gösterir.

    Alerjik rinit 2 kategoride incelenir;

    - Mevsimsel: Özellikle polen mevsimlerinde olur. Mevsimsel alerjik rinit genellikle 6 yaş sonrasına kadar gelişmez.
    - Kalıcı: Bütün bir yıl boyunca olur. Alerjik rinitin bu tipi sıklıkla küçük çocuklarda görülür.

    Alerjik rinit ayrıca; Hafif-kesintili, Orta-şiddetli kesintili, Hafif-kalıcı ve Hafif-şiddetli kalıcı olarak da sınıflandırılabilir.

    Kesintilinin anlamı belirtilerin haftada 4 günden az veya arka arkaya 4 haftadan daha az görülmesidir.
    Hafif semptomlar; normal uyku, günlük aktivitelerde bozulmanın olmaması, çalışma ve okul yaşantısında bozukluğun olmaması olarak düşünülebilir.

    Şiddetli semptomlar; uyku bozukluğu, günlük aktivitelerde bozulma ve okul ve çalışma yaşamında bozulma ile sonuçlanır. Bu belirtiler, nefes alırken öksürüğe veya nefes yolunda tıkanıklığa neden olabilirler.

    Burundaki müköz zarlarının iltihabı olan rinit, tipik olarak nezle ve diğer viral durumlar yoluyla oluşur. rinit, rinitlerin en yaygın formudur ve burun zarların farklı havayolu alerjenlerine bağlı oluşan iritasyonuna neden olur.

    Mevsimsel alerjik rinit, dış ortamdaki alerjenler sebebiyle olur. Bunlara örnek olarak;

    - Ağaç polenleri (ilkbaharda)
    - Çimenlerdeki polenler (geç ilkbahar ve yaz)
    - Ot polenleri (sonbahar)
    - Mantar ve küf sporları (yılın sıcak aylarında)

    Kalıcı alerjik rinit ise genellikle ev içinde bulunan polen dışındaki alerjenlere bağlı olarak gelişir. Bunlar; hayvan döküntüleri, ev küfleri (evin karanlık alanlarında), toz akarları ve hamamböcekleri olarak sıralanabilir.

    • Belirtileri

     Etkene maruziyetten sonraki dakikalarda, reaksiyonun erken aşamasında; damar genişlemesine, damar geçirgenliğinin artmasına, burun salgılarının üretimine, burun kanamasına, kaşıntıya, hapşırmaya, burun tıkanıklığına neden olur. Reaksiyonun geç aşaması ise maruziyetten 4-8 saat sonra olur ve esas olarak burunun kan hücum etmesine bağlı tıkanıklığına neden olur.

     Alerjik riniti olan bireylerin karakteristik fiziksel bulguları; konjonktival şişlik ve kızarma, göz kapağı şişmesi ve aşağıya inmesi, toplardamar stazı ve orta kulakta sıvı toplanmasıdır.

     Hasta kişilerde aynı zamanda çapraz reaksiyonlar da olabilir. Örneğin, polene alerjisi olan bir kimsede elma kabuğu veya patatese karşı da alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu tip bir durumun klasik belirtisi elmayı yedikten sonra boğazda kaşıntı veya patatesi veya elma soyarken hapşırmadır. Bunun olma sebebi; polendeki proteinler ile yiyeceklerdeki proteinlerin benzerliğidir.

     Bazı hastalıkların (örneğin; egzama, astım ve depresyon) alerjiyle ilişkili olabileceği unutulmamalıdır.
    • Tanısı

     Alerjinin yerini belirlemek ve tedaviye karar vermek problemlidir. Doktorunuz size belirtileriniz ve alışkanlıklarınız hakkında sorular soracaktır. Aynı zamanda çeşitli testlere de ihtiyacınız olacaktır.

     Alerjilerin tanısı doktor muayenesi ile başlar. Ardından alerji deri testi, alerjiler için kan testi tanı için kullanılabilir. Alerji deri testi; sizde alerjik reaksiyona yol açan maddeleri ayırt etmek için kullanılır. Deri testi alerji testi metodları arasında en yaygın olarak kullanılandır.
    • Tedavisi

     Rinit tedavisinin amacı; etkilenmiş dokuların iltihabının neden olduğu belirtileri engellemek veya azaltmaktır. Alerjik rinit olgularında alerjik belirtileri azaltmanın en etkili yolu, alerjenden tamamen uzak durmaktır. Ancak istikrarlı bir uğraşı gerektirir. Birçok polen alerjisi olan kişi, maruziyetlerini; saman ateşi mevsiminde özellikle sabah ve akşamları kapalı alanda durarak engellemektedirler. Kapıları ve pencereleri kapatmak, polenlerin evin ya da ofisin içine engeller. Araçla seyahat ederken de camların kapatılması maruziyeti azaltır.

     Alerjik rinit tedavisinde ilaç tedavisi ve immunoterapi iki temel tedavidir.

     İmmunoterapi; çok ufak miktarlarda alerjenin düzenli olarak 3-5 yıl enjeksiyonla uygulanması anlamına gelmektedir. Eninde sonunda, vücudunuz alerjenlere alışacaktır ve belirtileriniz ve ilaç ihtiyacınız azalacaktır. İmmunoterapinin sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza danışmanız gerekir.

     Alerjik rinitin belirtilerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar başlıca; antihistaminikler, dekonjestanlar ve kortikosteroidlerdir.

     Antihistaminikler vücudumuzda histamin üretimini baskılar ve alerjik rinitin tüm ufak belirtilerinden kurtulmayı sağlar.

     Oral veya burundan uygulanan nazal dekonjestanlar, kanın hücum etmesini engeller.

     Kortikosteroidler, soluma yoluyla veya burun spreyi olarak kullanılabilirler, antihistaminiklerden daha yavaş etkilidirler ancak daha uzun süreli olduklarından ve alerjiye duyarlılığı azalttıklarından daha etkili olabilirler.

     Antihistaminik ilaçların yan etkileri de olabilmektedir. Özellikle baş dönmesi ve rehavet bunlardan biridir. 1. kuşak antihistaminikler, örneğin difenhidramin, rehavete neden olabilirler ancak ikinci ve üçüncü kuşak antihistaminikler, örneğin cetirizin ve loratadin, bu yan etkiye neden olmazlar.

     Antihistaminikler ağız yoluyla alındıklarında hapşırma, burun kanaması, kaşınma ve konjunktivit gibi belirtileri kontrol altına alabilirler. Özellikle mevsimsel alerjik rinit için en iyi ilaç kullanma yolu, maruziyetten önce kullanmaktır.

     Göz için kullanılan oftalmik antihistaminik olan ketotifen, konjunktivit için kullanılabilir.
     Ayrıca burun içine kullanılabilecek formları hapşırmayı, burun kanamasını ve burun kaşıntısını önleyebilir.

     Steroid burun spreyleri etkili ve güvenlidir, ağız yoluyla alınan antihistaminikler olmadan etkili olabilirler. Etkileri zaman içerisinde ortaya çıkacağından birkaç hafta devamlı kullanılmaları gerekmektedir.

     Ağız yoluyla veyta burun yoluyla alınan dekonjestanlar, kan hücumunu azaltabilirler ancak kalp çarpıntısı, anksiyete ve uykusuzluk gibi bir takım yan etkilere yol açabilmektedirler.
     En sık kullanılan dekonjestanlar; Oksimetazolin, psödoefedrin ve fenilefrindir.

     Tüm bunların haricinde, bazı daha az kullanılan bir takım ilaçlar saman ateşini tedavi etmek için kullanılabilirler. Bunlara örnek olarak; kromolin sodyum, lökotrien düzenleyiciler ve ipratropium verilebilir.

     Alerjik rinit olgularında bir takım alternatif tedavi yöntemleri de mevcuttur. Evde tedavilerde, burnun tuzlu su ile durulanması; burna kan hücum ettiği durumlarda ve bununla ilişkili belirtilerde faydalı olabilir.

    Sisteme Kayıtlı Doktor ÖnerileriSistemde incelediğiniz hastalıkla ilgili 0 doktor kayıtlıdır.


     Hastalık İle İlgili Sorulan Sorular

     Sistemde hastalık ile alakalı kayıtlı soru kayıtlıdır.

     SORU SOR

     Giriş Yap

     KAPAT

     Soru&Yorum;

     Yorum:

     KAPAT