Cinsiyet

Vücut Bölümü

Belirtiler

0 sonuç

  Seçilen Belirtiler

  0 sonuç

   Hastalıklar

   0 sonuç
    PAYLAŞ :

    Laktoz İntoleransı

    Laktoz (süt ve süt ürünlerinin içinde bulunan bir şeker türü) intoleransı, laktozu sindirmede yetersizlik nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Laktoz intoleransı ayrıca laktaz eksikliği, süt ve süt ürünleri intoleransı olarak da adlandırılır.

    Laktoz intoleransı, ince bağırsağın yeterli miktarda laktaz enzimini üretememesinden kaynaklanır. Bebeklerin vücudunda laktaz enzimi bulunur ve bu sebeple anne sütü ve diğer sütleri sindirebilirler. İnsanlar süt ve süt ürünleri üretimi yapmadan önce çoğu insan süt tüketmezdi ve bu nedenle çoğu insanın vücudu küçük çocukluk döneminden sonra laktaz enzimi üretmezdi. Ancak bazı topluluklarda laktaz devamlılığı gelişti ve o topluluklarda laktaz üretimi devam etti. Dünya çapında tahmini olarak insanların %35’inde laktaz enzimi eksikliği vardır.
    Laktoz intoleransı Kuzey ve Batı Avrupalılarda (%5) görüldüğünden daha sık olarak Asyalılarda (%90), Afrikalılarda, Afrikalı-Amerikalılarda, Sicilyalılarda (%71), Amerikan yerlilerinde ve Akdenizlilerde görülür.
    Laktoz intolaransı yaşamın herhangi bir evresinde ortaya çıkabilir. Kafkaslarda genellikle 5 yaşından büyük çocukları etkilemektedir. Afrikalı-Amerikalılarda, laktoz intoleransı genellikle 2 yaş gibi erken bir zamanda görülür.

    Laktoz intoleransı yetişkinlerde oldukça sık rastlanmaktadır ve hayati tehlikesi olan bir hastalık değildir. Yaklaşık olarak 30 milyon yetişkin Amerikalıda 20’li yaşlarda farklı derecelerde laktoz intoleransı görülmektedir.
    Laktoz intoleransı bazen prematür (erken doğan) bebeklerde de görülmektedir. Zamanını doldurup da doğan bebekler (matür) ise genel olarak 3 yaşından önce laktoz intoleransı bulgularını göstermezler.

    Yeterli laktaz enziminin vücutta bulunmaması 3 gruba ayrılarak irdelenebilir.
    1 Primer (birincil) laktaz eksikliği: Genetiktir. Sadece yetişkinleri etkiler ve laktaz süreklilik gen çiftinin eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Laktoz intoleransının en sık sebebidir ve tüm dünyada laktaz gen çiftinin eksikliğinin sıklıkla görülmesi bunu desteklemektedir.
    2 Sekonder (ikincil) laktaz eksikliği: Çölyak hastalığı, gastroenterit ve geçirilmiş ince bağırsak ameliyatları, ishal gibi ince bağırsak hastalıklarının sonucu olarak da görülebilir. Geçici laktoz intoleransı ise bağırsakların bakteriyel veya viral enfeksiyonlarının, kemoterapi ve birtakım çevresel etmenlerin barsağın lümenini kaplayan hücrelerin hasarlanmasının sonucu olarak görülebilir.
    3 Konjenital (doğumsal) laktaz eksikliği: Nadir görülür. Otozomal resesif (genetik olarak çekinik) gen hastalığıdır ve doğumdan itibaren laktaz enzim eksikliği ile karakterizedir. Finlandiya’da daha sık oranda görülmektedir.
    Laktoz süt ve süt ürünlerinde bulunan bir disakkarittir. (2 şekerli bir karbonhidrat bileşiği) Disakkarit yapısından dolayı barsağın duvarlarından direkt olarak emilip kan akımına karışamaz. Kalın barsakta yerleşik olan bakteriler laktozu parçalayabilir ve karbondioksit, metan ve hidrojen karışımı bir gaz açığa çıkartırlar bu da karında çeşitli belirtilere neden olur.

    • Belirtileri

     Belirtiler genel olarak süt ve süt ürünlerini içmenin veya yemenin ardından görülür ve kişi süt ve süt ürünlerini yiyip içmediği zamanlarda belirtilerde rahatlama görülür. Aşırı miktarda tüketilen süt ve süt ürünleri, çok daha kötü belirtilere neden olur.

     Karında şişkinlik, karın ağrısı, mide-bağırsak krampları, mideden yemek borusuna asit reflüsü (geri çıkması), ishal, dışkının suda yüzer şekilde görülmesi, ağır kokulu dışkılama, bağırsaklarda fazlaca gaz olması, beslenme bozukluğu, bulantı, büyüme ve gelişme geriliği, kilo kaybı laktoz intoleransı olan bireylerde görülen bulgulardır.
    • Tanısı

     Enteroskopide barsakların lümenini döşeyen hücrelerde haraplaşma görülmesi, laktoz içeren sıvı içiminden sonra nefeste laktozun parçalanıp emilememesinden dolayı artmış olan hidrojenin tespit edilmesi, laktoz içeren sıvı içiminden sonra laktozun glikoza dönüşememesinden dolayı belli aralıklarda alınmış olan, kanda tespit edilen farklı glikoz düzeyleri ve dışkıda redüktan madde aranması, yani parçalanamayan ve emilemeyen laktoz atıklarının dışkıda tespit edilmesi gibi testlerden herhangi birini veya teyit etmek için birden fazlası yapıldıktan sonra tanı koyulmaktadır.
    • Tedavisi

     Diyetten süt ve süt ürünlerinin uzaklaştırılmasından sonra genellikle belirtiler düzelmektedir. Ancak süt ve süt ürünlerini diyetten çıkarmak, kalsiyum, D vitamini, B2 vitamini ve proteinin azalmasına yol açabilir. Eğer süt ve süt ürünlerini diyetten çıkarılacaksa, kalsiyum edinebileceğiniz başka kaynakları beslenmenize eklemek gerekmektedir.

     Düşük miktarda laktaz enzimine sahip çoğu insan tek seferde içilen bir buçuk bardağa kadar süte tolerans gösterebilmektedir. 3 bardak gibi daha büyük miktarlarda süt ve süt ürünleri tüketmek, laktoz intoleransına sahip bireylerde problemlere yol açmaktadır.

     Bazı süt ürünlerini sindirmek daha kolay olmaktadır. Ayranda ve peynirde süte nazaran daha az laktoz bulunur. Yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri tüketim açısından daha kolaydır. Yemeklerle beraber içilen ve çocukların beslenmesi için yeterli miktarda aminoasit (proteinin yapıtaşı) ve vitaminle desteklenmiş keçi sütleri, dondurma, eski kaşar, sindirim kolaylığı açısından daha uygun olabilir. Laktozsuz süt ve süt ürünleri, daha büyük çocuklar ve yetişkinler için laktaz ilaveli inek sütleri laktoz intoleransı olan bireyler için özel üretilen sütlerdir. 2 yaşından küçük bebekler için soya içeren formulalar, ve ayrıca bebekler için soya sütü ve pirinç sütü, normal süt ve süt ürünlerine kıyasla daha kolay sindirilebilen besinlerdir.

     Normal süte laktaz enzimi eklenebilir ya da laktaz enzimi, çiğnenebilir tablet veya kapsül şeklinde alınabilir.
     Diyete kalsiyum eklemek için farklı yollar bulmak gereklidir. Bir kişinin günde alması gereken kalsiyum miktarı 1200-1500 miligramdır. Kalsiyumu temin etmek için, kalsiyum takviyesi, yeşil yapraklı sebzeler, istiridye, sardalye, somon konservesi, karides ve brokoli tüketilebilir. Kalsiyum eklenmiş portakal suları içilebilir.
     Ayrıca tüketmeden önce besin değerleri tablosuna ve içeriğe bakmanızda fayda vardır. Birkaç çeşit birada olduğu gibi bazı süt içermeyen ürünlerde de laktoz bulunabilmektedir.

     Diyetten süt ve süt ürünleri çıkarıldığında belirtiler genellikle kaybolmaktadır. Laktoz intoleransı beslenme bozukluklarına ve kilo kaybına yol açabilmektedir.

    Sisteme Kayıtlı Doktor ÖnerileriSistemde incelediğiniz hastalıkla ilgili 1 doktor kayıtlıdır.


    Hastalık İle İlgili Sorulan Sorular

    Sistemde hastalık ile alakalı kayıtlı soru kayıtlıdır.

    SORU SOR

    Giriş Yap

    KAPAT

    Soru&Yorum;

    Yorum:

    KAPAT